W czwartek 7 kwietnia społeczność naszego liceum miała niecodzienną okazję spotkać się z Ocalałą z Holokaustu Panią Gutą Tyrangiel – Benezra. To niezwykle ciekawa i barwna osoba mająca życiorys, którym można obdzielić wielu ludzi. Urodzona w 1940 r, w Mińsku Mazowieckim następnego dnia po utworzenia w nim getta, wychowana w polskiej rodzinie, uczennica mińskiego liceum ogólnokształcącego, odnosząca sukcesy lekkoatletka, profesor prawa, pisarka i artystka.

Spotkanie rozpoczęła krótka filmowa impresja o żydowskim Mińsku „Elegia żydowskich miasteczek. Minsk Mazowieck”, która przeniosła nas w dawno miniony świat.

   Z niezwykłą uwagą i fascynacją wysłuchaliśmy opowieści o tragicznym dzieciństwie, beztroskich latach młodzieńczych, trudnych wyborach dorastania i poszukiwaniu własnej tożsamości. Padło też wiele pytań od słuchaczy, których bardzo poruszyła zagmatwana historia losów naszego gościa. Opowieści towarzyszyła prezentacja rodzinnych fotografii oraz mini wystawa reprodukcji niesamowitych, bardzo emocjonalnych obrazów namalowanych przez Panią Gutę.

Dziękując za tę niezwykłą lekcję historii i poświęcony nam czas, życzyliśmy Pani Gucie jeszcze wielu lat zdrowia i siły w wypełnianiu tej niezwykłej misji świadka historii.

Zapraszamy do galerii.