Program w Czechach

Sobota 2.06.2007
21.00 . Wyjechaliśmy z Warszawy do Czech.

Niedziela 3.06.2007
Rano przybyliśmy do Jihlavy. Po zakwaterowaniu mieliśmy czas na zapoznanie się z internatem i odpoczynek po całonocnej podróży.

Poniedziałek 4.06.2007
O 8 rano zebraliśmy się razem z czeskimi uczestnikami wymiany, aby rozpocząć pracę. Po zwiedzeniu szkoły przygotowaliśmy wstępne prezentacje Polski i Czech. Po obiedzie uczestniczyliśmy w mini koncercie jednego z nauczycieli czeskich . rozśpiewanego Holendra. Oczywiście śpiewaliśmy razem z nim.

Wtorek 5.06.2007
Poznawaliśmy piękne miasto Jihlava. Rozpoczęliśmy od Rynku Starego Miasta, następnie zwiedziliśmy katakumby, muzeum i galerię. Podziwialiśmy panoramę miasta z wieży kościoła św. Jakuba. Ostatnim punktem programu była wizyta w ZOO, gdzie naszym zadaniem było rozwiązanie quizu o zwierzętach.

Środa 6.06.2007
Wstaliśmy wcześnie rano, aby udać się do Pragi. Naszą wizytę w stolicy Czech rozpoczęliśmy od zwiedzania Wyszehradu . pierwszej siedziby królów czeskich. Następnie przeszliśmy Droga Królewską przez Most Karola na Hradczany. Tutaj największe wrażenie zrobiła na nas przepiękna katedra św. Wita ora Złota Uliczka, gdzie tworzył Franz Kafka. Do Jihlavy wróciliśmy późnym wieczorem.

Czwartek 7.06.2007
Rozpoczęła się nasza podróż po niezliczonych zamkach Republiki Czeskiej. Tego dnia zwiedziliśmy zamek w uroczym miasteczku Telcz, oraz zamek Rosztejn ukryty w lesie. Oczywiście nie mogło zabraknąć stałego punktu programu, jakim była wspinaczka na dwie wieże widokowe.

Piątek 8.06.2007
Rano nasi nauczyciele sprawdzili naszą wiedzą na temat miejsc zwiedzonych w tym tygodniu. Test miał postać podchodów. W grupach polsko-czeskich wybraliśmy się na spacer, a po drodze odnajdywaliśmy pytania. Po obiedzie udaliśmy się do rodzin czeskich aby spędzić z nimi weekend.

Poniedziałek 11.06.2007
Rozpoczęliśmy pracę nad końcowymi produktami wymiany. Przy robieniu plakatów i map okazało się, że wielu z nas ma ukryte talenty plastyczne! Po południu uczniowie czescy przygotowali dla nas pokaz mody: modelami byli oni sami, a ubrania zostały uszyte według ich projektów.

Wtorek 12.06.2007
Zwiedziliśmy dwa kolejne czeskie zamki. W Jindrichuv Hradec dowiedzieliśmy się, dlaczego wymarł pewien szlachecki ród. A Cervena Lhota to bajkowy zamek w bajkowej scenerii.

Środa 13.06.2007
To dzień naszej ostatniej wycieczki. Pojechaliśmy do Trzebicza, aby zobaczyć potężną bazylikę św. Prokopa, przejść się uliczkami żydowskiego miasteczka oraz odwiedzić żydowski cmentarz.

Czwartek 14.06.2007
Rano zakończyliśmy prace nad końcowymi produktami. Powstała prezentacja multimedialna na temat naszej wizyty w Jihlavie, mapy atrakcji turystycznych Polski i Czech oraz mnóstwo plakatów na temat zwiedzanych przez nas miejsc. Po obiedzie obejrzeliśmy czeską komedię romantyczną z angielskimi napisami. A wieczorem piekliśmy kiełbaski i ochoczo śpiewaliśmy przy ognisku.

Piątek 15.06.2007
O 8 rano rozpoczęliśmy prezentacje naszych produktów. Musieliśmy je zaprezentować po angielsku, bez ściągawek, co było nie lada wyzwaniem dla niektórych z nas, ale poradziliśmy sobie nieźle. Po prezentacji odbyło się oficjalne zakończenie projektu oraz rozdanie nagród dla najpilniejszych Czechów i pamiątek dla Polaków. Po obiedzie spakowaliśmy się, zrobiliśmy ostatnie zakupy i już byliśmy gotowi do drogi.

Sobota 16.06.2007
Po pełnej perypetii drodze dotarliśmy do Warszawy!